Russian as a Foreign Language (from Beginners to A1) — Русский как иностранный: от нуля до A1

Who is the course for?

This online course is aimed at foreign learners who are just beginning to learn Russian.

What is the course about?

The main objective of the course is to help Russian as a second language learners gain basic skills in speaking and writing in Russain. After you complete the course, you will be able to use basic Russian in everyday situations.

The course includes videos, presentations, texts for reading comprehension, tests and quizzes and a Grammar section.

To complete each lesson, you will need to watch a video, listen to dialogs and complete automatically graded tasks.

If you complete this course, you will be able to understand spoken Russian in a variety of everyday situations, to communicate according to the rules of the Russian speaking etiquette, to paricipate in a simple conversation on the topics covered in the course, to ask and answer questions and to read short texts.

Sections of the course:

1. Russian Alphabet
  2. Russian for beginners 1. Русский язык: A1
  3. Russian for beginners 2. Русский язык A1
  4. Russian for beginners 3. Русский язык: A1

Курс предназначен для иностранных граждан, начинающих изучать русский язык.

Основная цель курса — формирование начальных навыков устной и письменной речи на элементарном уровне в ситуациях повседневного общения.

Онлайн-курс включает видеосюжеты, презентации, тексты для чтения и тестовые задания, раздел «Грамматика». Форма обучения заочная(дистанционная). Занятия будут включать просмотр видеосюжетов и выполнение заданий к ним, модели диалогов, тестовые задания с автоматизированной проверкой результатов.

Успешное освоение данного курса позволит слушателю понимать русскую речь в ограниченном количестве коммуникативных ситуаций, читать короткие информационные тексты, вступать в устную и письменную коммуникацию в соответствии с нормами речевого этикета, участвовать в простой беседе на пройденные темы, задавать вопросы и отвечать на них, читать короткие информационные тексты.

1. Russian Alphabet
  2. Russian for beginners 1. Русский язык: A1